DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Vítejte na stránce parolokott.websnadno.cz v sekci svatý Václav‚ verze 2

Přeji dobrý den.

Na těchto řádcích, bych rád popsal své další dílo. Motiv je stejný jako v prvním případě. Ovšem obohacen o zkušenosti z prvního obrazu, je výsledek přeci jen o poznání lepší.

Pro začátek, lehce technických dat.

Podkladem jest překližka, hloubky 6 mm. Rozměrů 67 x 50 cm. Obehnána jest dřevěnou lištou, profilu L, výšky 2,8 cm x 1,5 cm. Celkové rozměry obraz tedy jsou 50,8 cm šířky a 67,8 výšky.
Na tuto překližku, je nalepen kaligrafický papír, 160-ti gramový. Podkladový papír horní, střední a spodní části, je nabarven zlatou barvou, s lehkou stopou stříbrné. V horní části, po obou stranách a v dolní části, je umístěna překližka, tloušťky 3 mm, jenž lemuje střední část a slouží jako podklad pro další ozdobné prvky. Tyto podklady, rám a ozdobné prvky z balzy, jsou natřeny barvou odstínu Olše. Kmeny a větvoví, jest natřeno odstínem Mahagon.

V horní části, je na tuto překližku nalepen opět výše zmíněný papír. Na něm je psáno prvních osm slok, chorálu na počest sv. Václava. Tento text, je psán černým inkoustem a prokládán českým granátem. Horní část, obě boční strany a spodní část jsou zdobeny dřevěnými prvky, jenž jsou zhotoveny z balzy. Ty jsou zdobeny Topazem. Spodní část je prokládána safíry, barvy žluté, červené a oranžové.
Meč, vyrobený  z balzy, má jílec omotán mosazným drátem. Hlavice je zdobena safíry. Záštita, taktéž zhotovená z balzy, je obložena žlutými safíry. Žluté safíry tvoří žlábek čepele.  Ostří je naznačeno českým granátem po celé jeho délce. Meziprostor, jsem  vyplnil bílým štěrkem.

Středová část, je lemována vzrostlými stromy. Tyto stromy jsou umístěny na výše zmíněné podkladové překližce, tloušťky 3mm. Samotné kmeny jsou vyřezány z balzy, tloušťky 3mm. Listoví stromů je naznačeno smaragdy, v počtu cca 1600 kusů, v několika vrstvách. Obraz tím získává lehce temnější nádech, typický pro gotická díla. V patách stromů, nachází se z olivínů vyhotovené traviny. Z olivínů jsou také zhotoveny popínavé rostliny, jenž šplhají vzhůru po kmeni stromů a dále do větvoví, aby po kaskádách padali zpět k zemi. Tímto detailem došlo k propojení všech tří úrovní hloubek obrazu. Popínavá rostlina v pravé části, padá z větví na řezbu, v níž se nachází jméno světce, kterému je obraz zasvěcen. Toto jméno, tvoří  české granáty a safíry, barvy žluté, červené a oranžové. Podkladový papír, jest ponechán ve své barvě.

Ústředním motivem obrazu, je vitráž sv. Václava.

Vitráž je zhotovena z mosazné pásoviny, výšky 6mm. Prostor, mezi mosazí, jsem vyplnil následovně:

Plášť – jantar
tělo – smaragdy
opasky - křišťál
stínování pláště – ametysty
prapor madony – růženíny, citríny a křišťály,
štít – bílý štěrk
orlice – český granát

Počet kamenů, použitých na vitráž, dosáhl cca 2500 kusů.

Tráva je naznačena olivíny. Květenství rostlin je zhotoveno ze safírů, barvy žluté a oranžové. Těla rostlin, jsou z mosazného drátu, jenž byl spleten do patřičných průměrů.

Kapradina je zhotovena z českého granátu a z výše zmíněného drátu.

Spodní část obrazu, je opět podložena překližkou. Na tu byl nalepen kaligrafický papír, s textem pasovací ceremonie. Ta je prokládána safíry, barvy červené, oranžové, žluté a pár kusy modré.
Dřevěné lemování, je z balzy tloušťky 3mm. Ta je zdobena Topazem.

Nadpis spodní části, je tvořen českým granátem a safíry, barvy žluté, oranžové a červené.

A nyní něco k poselství obrazu, doplněném o pár řádek proč vůbec tento obraz vzniknul.

Na počátku bylo slovo. A sice mnou dané slovo, že zhotovím pro mou šermířskou skupinu, v níž mám tu čest býti kronikářem, kroniku, jakou nikdo nemá. Nakoupil jsem tedy materiál a jal se tvořit. Po důkladném hledání vhodného námětu, padla volba na Českého světce, sv. Václava. V textu pasovací ceremonie, se hovoří – jménem svatého Václava…
Dalším důvodem je to, že naše skupina má sídlo právě v Olomouci. Po četných peripetiích, vznikla tedy vitráž sv. Václava. No a protože mi zbyly další kameny, pokračoval jsem ve zdobení. Až později mi došlo, že tento nápad je sice nádherný, ale pro kroniku se nehodí. Časté přenášení by způsobilo poškození. Proto jsem tedy dílo dokončil jako obraz.

A teď již k výše zmíněnému poselství.

Poselství tohoto obrazu, výstižně vystihují pasáže pasovací ceremonie, stejně jakož i text chorálu.
Rytíř je v naší době symbolem cti, chrabrosti, obránce pravdy, strážce víry. Ochránce slabých a bezmocných… Tvou povinností je chránit chudé, slabé a bezmocné. Bojuj za pravdu a víru, vždy za ní čestně stůj.
Nicméně rytíř bez pevného vedení nebo chcete – li vzoru, jenž stojí za to následovat, někdy pozapomene na své závazky. Proto svatý Václav, patron českých rytířů. Tento fakt je naznačen ve spojení mezi střední a spodní částí obrazu. Kartuše s nadpisem Pasování rytíře, začíná přesně u levé nohy světce a končí u jeho pravé nohy. Tímto je tedy zajištěno, že rytíř bude sloužit svému knížeti a plnit své rytířské povinnosti.
Dalším poselstvím, které obsahuje tento obraz, je spojení rytíře s nebem a Bohem. Toto spojení je naznačeno horní částí, která je posazena a podpírána vzrostlými stromy po stranách obrazu.

aktualizováno: 08.07.2020 07:55:33